Baptista Művészeti Napok 2020 – Liturgikus improvizációk

Tóka Ágoston orgonaművész, 2016-ban az év Junior Baptista Művésze gyülekezeti énekek improvizációival csatlakozott a Baptista Művészeti Napokhoz. Az alább olvasható két üzenetében leírja azt is, hogy miért. És természetesen a zenei anyagot is küldi videókban szeretettel mindenkinek.

10 év Újpesten – liturgikus improvizációk 3/10
Kedves Barátaim!
Mivel a mostani és a következő videó nemcsak saját sorozatomnak, hanem az idén online programokból álló Baptista Művészeti Napoknak is része, olyan felvételeket választottam, amelyek számomra zenei mérföldkövet jelentenek, elsőnek a videón hallható rögtönzött fúgát. Az alábbiakban kis szakmai magyarázatot is fűznék hozzá, hátha kedvet csinál az efféle vállalkozásokhoz másnak is… 
Tessék-lássék imitációt összehoztam már tíz évvel ezelőtt, újpesti szolgálatom kezdetén is, utána viszont sosem volt időm rá, hogy ilyen irányban fejlesszem a tudásom, és az énekek előtti kb. 60 másodperces időkeret sem igényelt összetettebb zenei formákat. Aztán idén tavasszal, ahogy a koncertnaptáram kiürült, levettem a polcról Gárdonyi Zoltán két Bach-könyvét, az elsőben az invenciókat, a másodikban a fúgákat elemzi, azonos szempontrendszer szerint. Nehéz olvasmányok, főleg ha az ember minden mondatot leellenőriz a kottában, úgy van-e, hol van úgy, miért van úgy… El is voltam velük hetekig, de már napi néhány oldalas haladás is garantálta az élményt: „Hogy lehet, hogy ezeket az alapdolgokat én eddig nem tudtam???”
Júniusban aztán újraindultak az istentiszteletek, közös éneklésről azonban a vírus miatt szó sem lehetett, mindent hangszeres zenével kellett helyettesíteni. Ez lehetőséget adott arra, hogy a tanultakat gyakorlatban is alkalmazzam, illetve ellenőrizzem, mennyit is sikerült megérteni pontosan. Egyelőre ennyit…  Az út még hosszú, de talán ez is okoz némi örömöt, élményt, fogadjátok szeretettel! Ágoston

10 év Újpesten – liturgikus improvizációk 4/10
Még tart a Baptista Művészeti Napok online programsorozata, így ahhoz is kapcsolódva egy valamelyest reprezentatív, nagyobb lélegzetű rögtönzést választottam, ami egyébként a járvány első hulláma után elsőnek megtartott istentiszteleten hangzott el, több hónapos szünet után, így nem kevés plusz érzelmi töltetet kapott a szöveg kezdősora. Alább ismét egy részletes „szakmai magyarázat” az érdeklődőknek.
A fúga mellett másik kötelező feladat mindazoknak, akik improvizációval haladó szinten szeretnének foglalkozni: a klasszikus szonátaforma. E téren is Gárdonyi Zoltán egyik könyvével alapoztam, az Elemző formatannal. Ugyanakkor ennek a rögtönzésnek a harmóniavilága későbbi kort idéz, a német romantikát. Azon belül is volt egy darab, ami különösen inspirált, több koncerten játszottam tavaly nagy lelkesedéssel: Josef Rheinberger Ász-dúr Fantázia-Szonátája. Ami a koráldallamot illeti, több szálon is kötődöm hozzá, sokszor játszottam Karg-Elert nagyszerű feldolgozását, a videón látható kis darabot pedig minden évben sokat tanítom lelkészhallgatóknak, kezdő zeneiskolásoknak. Felhasználtam hát ennek ellenszólamát is…  Fogadjátok szeretettel, jó zenehallgatást: Ágoston